Ważnym punktem każdej kuchni jest piekarnik, może być on wolno stojący, jednak obecnie najczęściej kupujemy piekarniki do zabudowy.

Podobnie w profesjonalnych kuchniach, stosuje się piekarniki gazowe i elektryczne. W piecach konwekcyjnych z wymuszonym obiegiem powietrza. Najważniejszym elementem każdej kuchni jest piekarnik, obecnie nowoczesne piekarniki łączą wysoką wydajność i trwałość z łatwością obsługi, oferując niezliczone możliwości gotowania, zarówno dla profesjonalnego, jak i domowego szefa kuchni.

Niezbędny do wypieku ciasta, niezbędny do pieczenia, piekarnik może stanowić przedłużenie przepisu, a dzięki mieszance szlachetnych materiałów i zdolności do szybkiej zmiany temperatury nowoczesne piekarniki są bardzo wydajne. W piecach konwekcyjnych z wymuszonym obiegiem dania mogą zostać przygotowane szybciej. Ponadto ciepło rozłożone jest równomiernie, dzięki temu można lepiej upiec dania ze wszystkich stron.

Konwencjonalny piekarnik wykorzystuje źródło ciepła najczęściej gazowe lub elektryczne. Kucharz wkłada potrawę do komory, aby gorące powietrze przenosi ciepło na potrawę.

Nazywa się to pieczeniem, w tym procesie zachodzi obróbka termiczna jedzenia. Tradycyjne piekarniki są często wykonane najczęściej z metalu, jednak nie są gorące na zewnątrz dzięki odpowiedniej izolacji. To ważne aby ciepło pozostawało w środku piekarnika. Konwencjonalne piekarniki mogą również przenosić ciepło bezpośrednio na żywność umieszczoną blisko źródła ciepła. Jednak jeżeli będziemy chcieli upiec wiele różnych rzeczy, na różnych poziomach piekarnika będą inaczej upieczone. Dzieje się tak dlatego że w konwencjonalnych piekarnikach źródła ciepła zazwyczaj znajdują się na górze i na dole. Dlatego też środkowe partie mogą być niedopieczone. W wielu restauracjach znajdziemy piece wsadowe elektryczne, posiadają one dużo większą powierzchnię niż piekarniki w naszym domu, można zatem będzie przygotować więcej dań naraz. Jest to bardzo ważne w przypadku kiedy kuchnia musi dostarczyć wiele zamówień, wówczas wydany piekarnik jest bardzo ważny.